Geografie a příroda

Egyptská arabská republika je stát v severní Africe, který sousedí s Libyí na západě, Súdánem na jihu a Izraelem na severovýchodě. Na východě země se nachází Rudé moře, severní hranici tvoří Středozemní moře.

Rozloha země činí 1 010 000 km2 a obývá ji zhruba 100 milionů lidí. Egypt patří mezi země s vysokým populačním přírůstkem. Drtivá většina obyvatel (uvádí se až 95 %) žije v úrodném pásu podél Nilu, největší africké řeky, které Egyptem protéká z jihu na sever. Nejlidnatější je hlavní město Káhira, kterou obývá přibližně 20 milionů lidí.

Převážnou část země tvoří nehostinná poušť Sahara, ta je pouze velmi řídce osídlena.

Egyptská fauna a flóra

V neúrodných pouštních oblastech je možné spíše vzácně narazit na akácie či tamaryšek, jinak zde prakticky nic neroste. Výjimkou jsou pouštní oázy, které jsou závislé na podzemní vodě. V nich se daří především datlovým palmám a rohovníkům (stromy, jejichž plodům se přezdívá svatojánský chléb).

Zcela jiný svět představuje úrodné údolí Nilu, kterému se dokonce přezdívá „Zahrada Egypta“. Rostou zde například datlové palmyfíkovníkyolivovníkyeukalyptyvinná révarákosybambusyibišky. Na políčkách se zde pěstuje i tabákbavlníkykukuřicepšeniceprosoječmencukrová třtina a další plodiny.

K běžným domácím zvířatům patří oslivodní buvolikozyovce a v neposlední řadě jednohrbí velbloudi.

Ve volné přírodě žijí mimo jiné šakalifencihyenypouštní lišky a gazely. Nouze není ani o ještěrkychameleonyštíry a hady včetně jedovatých druhů. Uvádí se pestrá ptačí populace, například v nilské deltě je možné pozorovat volavkyplameňáky a čápy.

Zejména Rudé moře je domovem velkého druhu ryb, z nichž mnoho je pestře zbarvených. Natrefit zde lze i na delfínyrejnoky či murény.

poušť

Klimatické poměry a počasí

Na většině egyptského území panuje takřka po celý rok typické suché a horké pouštní klima. V nejteplejší části roku, zejména v červenci a srpnu, jsou běžné teploty vysoko přesahující 35 °C. Také zima je obvykle pouze mírná a teploty se pohybují okolo příjemných 20 °C, v jižní části země je obvykle ještě o něco tepleji.

Nejpříznivější klimatické podmínky jsou obecně na pobřeží Středozemního moře a v údolí Nilu.

Cestovatelé, kteří Egypt navštíví mezi dubnem až červnem, by měli počítat také s tím, že tehdy zde obvykle vane tzv. chamsin. Jedná se o suchý a horký vítr, který s sebou mnohdy nese i zrníčka pouštního písku, a proto může být nepříjemný.