Historické památky

Významné památky starověkého Egypta

Pyramidy v Gíze

Bezesporu nejznámější egyptskou památkou a zároveň jednou z nejvýznamnějších světových pamětihodností jsou pyramidy v Gíze. Jedná se o monumentální hrobky faraonů, které pochází z vrcholného období doby stavitelů pyramid.

Přímo na Gízské plošině se nachází tři pyramidy. Nejvyšší je Cheopsova, která je vysoká úctyhodných 140 metrů (často se jí proto přezdívá Velká pyramida), dále je zde Rachefova a Menkaureova pyramida.

Velká sfinga

V Gíze východně od pyramid stojí celosvětově proslulá socha sfingy, která znázorňuje ležícího lva s lidskou hlavou. Není bez zajímavosti, že se jedná o vůbec největší sochu na světě vytesanou z jednoho kusu kamene, v tomto případě z vápence.

Fotka od Makalu

Luxor

Současné město Luxor se rozkládá v místech, kde bylo původně významné starověké město Veset (v řečtině označováno jako Théby). Dodnes je zde k vidění mnoho starověkých památek, zejména chrámové komplexy Karnak a Luxor. Za návštěvu stojí i místní Muzeum mumifikace.

Údolí králů

Nedaleko Luxoru se rozkládá slavné Údolí králů. Právě zde byli pohřbíváni faraoni a významní lidé z období vlády 18., 19. a 20. dynastie. Nejznámější je hrobka faraona Tutanchamona.

Za zmínku jistě stojí fakt, že opodál leží i Údolí královen. Jak již název napovídá, jedná se o místo posledního odpočinku manželek mocných panovníků.

Fotka od Astrid Schmid

Abú Simbel

Archeologické naleziště na břehu Násirova jezero, kde se nachází mnoho významných staveb z období starověku. K nejznámějším patří chrám Ramesse II. a o něco menší Hathořin chrám.

Memphis

Pozůstatky nejstaršího egyptského hlavního města, kde je k vidění mimo jiné 13 metrů vysoká socha Ramesse II. Memphis se nachází nedaleko Káhiry.

Ostrov Filé

Ostrov Filé (též Philae) leží přímo na řece Nil v jižní části Egypta. Nejvýznamnější památkou je velice dobře zachovaný chrámový komplex bohyně Eset (Isis).

Další památky, které stojí za vidění

Pevnost Al Qasr

Středověká pevnost, jejíž převážná část byla vybudována ve 12. století našeho letopočtu. Základy má však ještě starší. Dochované stavby byly postaveny z nepálených cihel. Pevnost se nachází v pouštní oáze Dachla, která je považována za jednu z nejkrásnějších v celém Egyptě.

Asuánská přehrada

K moderním památkám, které rozhodně stojí za návštěvu, patří Asuánská přehrada na Nilu. Již na konci 19. století byla vystavěna Nízká Asuánská přehrada, která se však ukázala jako nedostačují, a proto bylo později zbudována ještě Vysoká Asuánská přehrada. Ta byla zprovozněna roku 1971. Cílem je regulace vody z veletoku a ochrana před záplavami.

Za hrází přehrady se rozkládá největší umělé jezero na světě: Jezero Nasser (též Násirovo jezero).

Fotka od mhmoud nashed

Mojžíšova hora

Mojžíšova hora neboli hora Sinaj je místem, kde podle Bible dostal Mojžíš desky s Desaterem. Jedná se o významné poutní místo, na jehož vrcholu se nachází pravoslavný kostel a muslimská mešita. Hora je vysoká 2 285 m nad mořem.

Klášter sv. Kateřiny

Významná křesťanská stavba ze 6. století našeho letopočtu, která leží v údolí na severním úpatí Mojžíšovy hory. Klášter sv. Kateřiny náleží mezi památky UNESCO.