Zajímavá místa

Města

Káhira

Káhira je egyptskou metropolí a zároveň vůbec nejlidnatějším městem celého afrického kontinentu. Nachází se v přímořské deltě Nilu, přičemž řeka rozděluje město na dvě části.

V hlavním městě stojí za návštěvu například Saladinova citadela a Alabastrová mešita, stejně jako Egyptské muzeum, které vystavuje mnohé skvosty starověkého Egypta. Výjimečnou atmosférou vyniká Bazar Chán al-Chalílí, ten je zároveň vhodným místem pro nákupy.

Alexandrie

Alexandrie leží na pobřeží Středozemního moře. Je druhým největším městem Egypta a zároveň jeho nejdůležitějším přístavem. Město vyniká kosmopolitní atmosférou, je zde mnoho příjemných kaváren, stejně jako významným historických památek.

Vyplatí se navštívit alespoň Řecko-římské muzeumMuzeum královských klenotů a mešitu Abú El-Abbáse Mursího.

Asuán

Městu se často přezdívá „vstupní brána do černé Afriky“, leží totiž až na jihu země. Asuán se sice rozkládá na Nilu, ale přesto se jedná o jedno z nejsušších míst Egypta. K nejznámějším památkám patří pozůstatky města Abu na ostrově Elefantina. Přímo v Asuánu se nachází Núbijské muzeum.

Mersa Matruh

Přístavní město na pobřeží Středozemního moře a zároveň oblíbené letovisko zejména pro místní obyvatele. Obdivovat lze například Velkou mešitu, suvenýry a mnoho dalších výrobků je možné koupit na staré libyjské tržnici.

Suez

Zásadní přístavní město, které se rozkládá na severním břehu Suezského průplavu. Jedná se o významné sídlo ropného a ocelářského průmyslu.

Fotka od David Mark

Přírodní atrakce

Sahara

Mezi přírodní atrakce lze bezpochyby zařadit i samotnou Saharu. Jedná se o vůbec největší poušť světa, jejíž rozloha činí více než 9 milionu km2 a zasahuje do území 10 afrických států. Většina pouště je kamenitá, pouze menší část je písčitá.

Ras Muhammad

Národní park na úplném jihu Sinajského poloostrova. Mořská část území se může pochlubit korálovými útesy s mnoha vzácnými vodními tvory, pevninská část je proslulá především svými madrovníkovými porosty.

Chráněná oblast Nabq

Rovněž leží v jižní části Sinajského poloostrova, vyniká jedinečným ekosystémem s mangrovníky a vzácnými druhy ptactva.

Ostrov Giftun

Písečný ostrov podlouhlého tvaru, který leží v Rudém moři nedaleko Hurghady. Je obklopen nádhernými korálovými útesy.

Fotka od ivabalk

Moře a koupání

Většina turistů, kteří navštíví Egypt s primárním cílem vodních radovánek, zamíří na pobřeží Rudého moře. To totiž nabízí dlouhé a široké písečné pláže, stejně jako mnoho příležitostí k potápění a obdivování podmořských korálových útesů.

K nejvyhledávanějším letoviskům náleží tyto lokality: 

  • Hurghada
  • Marsa Alam
  • Sharm El Sheikh
  • Safaga
  • Ain Soukhna
  • El Quseir

Značná část pláží je přístupná pouze pro hotelové hosty, v případě individuálního cestování je většinou nutné si přístup na pláž zaplatit.

Také pobřeží Středozemního moře skýtá mnoho příležitostí ke koupání. Mezi nejoblíbenější destinace náleží přímořská Alexandrie a letovisko Marsa Matrúh.

Sportovní aktivity

Potápění a šnorchlování

Pobřeží Rudého moře je vyhledané pro svůj bohatý a krásný podmořský svět, který láká k potápění a šnorchlování. Jedná se o jeden z nejsevernějších výskytů korálových útesů. V turistických resortech a okolí není problém si vypůjčit veškeré potápěčské vybavení nebo si zařídit potápěčský kurz s instruktorem.

Fotka od joakant

Vodní sporty

Kromě objevování světa pod mořskou hladinou nabízí letoviska na mořském pobřeží také celou řadu vodních sportů: kitesurfing, windsurfing, parasailing a další.

Aquaparky

Zejména rodiny s dětmi mohou navštívit některý ze zážitkových vodních světů s mnoha bazény, skluzavkami, tobogány a dalšími atrakcemi. K těm největším patří Aqua City (Sharm El Sheikh), Jungle Aqua Park (Hurghada) a Makadi Bay Water World (zhruba mezi středisky Hurghada a Safaga).

Z trochu jiného soudku stojí za zmínku i Dolphina Park v Sharm El Sheikh, kde lze obdivovat delfíní show.

Golf

Obzvláště na pobřeží Rudého moře se nachází i kvalitní golfová hřiště. Vzhledem ke klimatickým poměrům je možné si v Egyptě zahrát golf prakticky po celý rok.

Let balónem

V Luxoru je vyhledávanou atrakcí vyhlídkový let horkovzdušným balónem. Samotný let trvá obvykle okolo 45 minut.

Fotka od Loretta Rossiter

Jízda na čtyřkolkách

Na některých lokalitách (například u pyramid v Gíze) je možné si zapůjčit čtyřkolky a užít si adrenalinovou jízdu po pouštních dunách.